Jak správně pečovat o motocyklový řetěz?

Dobře ošetřený řetěz má velký vliv na jízdní vlastnosti  a výkon motocyklu Dobře ošetřený řetěz má velký vliv na jízdní vlastnosti a výkon motocyklu

Jak je všeobecně známo, motocyklový řetěz zajišťuje přenos hnací síly od motoru ke kolu. Správně a dobře ošetřený řetěz má velký vliv na jízdní vlastnosti a výkon vašeho motocyklu. Jeho konstrukce ani funkce není nikterak složitá, proto si kvalitní péči o řetěz může každý motorkář zajistit sám. V následujícím stručném shrnutí se na řetězy a jejich funkci a údržbu podíváme trochu blíže a doporučíme ty nejvhodnější a hlavně ověřené přípravky na péči o řetěz z naší nabídky, které opravdu fungují!

Napnutí řetězu

Ke správné údržbě řetězu neodmyslitelně patří také jeho pravidelné napínání, které doporučujeme kontrolovat po každých cca 500 km. Řetězu neprospívá velké napnutí, neboť kromě samotného řetězu škodí řetězovým kolům i ložiskům. Příliš povolený řetěz zase hrozí sesmeknutím a třeba i následným pádem. Průhyb měříme na spodní části řetězu, zhruba uprostřed mezi oběmi řetězovými koly. Napínání se provádí pomocí napínacích šroubů, které jsou na konci kyvné vidlice. Obecně lze říci, že správně napnutý řetěz má prověšení mezi 2,5 až 3,5 cm, vždy je však třeba řídit se doporučením výrobce.

Čištění řetězu

Vyvarujte se použití jakýchkoliv rozpouštědel, ředidel apod., neboť tyto přípravky zničí těsnící kroužky! Ideální je použití čističe řetězu od stejného výrobce jako mazivo, a to z prostého důvodu. Každý výrobce zná nejlepší způsob, jak odmastit své vlastní mazivo a zároveň zajistí, že po vyprchání čističe nezůstávají na řetězu částice rozkládající nově nanesené mazivo. Po aplikování čističe alespoň 15 minut počkejte, aby mohla vyprchat všechna rozpouštědla. Pak teprve aplikujte mazivo.

Mazání řetězu

Řetězy, které viděli mazivo naposledy při výrobě, mají charakteristický zvuk. Při jízdě hučí a při pomalém popojíždění skřípou a pohvizdují. Extrémním opakem jsou černé mastné hroudy vznikající na řetězu, kdy majitel maže neustále a při každé příležitosti. Mazání by se mělo provádět speciálními přípravky určenými k mazání řetězů, před kterým je však řetěz potřeba nejprve důkladně očistit! Mazání ve spreji je nutné aplikovat ze zhora na válečky řetězu, kde je to nejdůležitější místo pro namazání. Mazání řetězu z boku má pouze antikorozní účinek.

 

Životnost a výměna řetězu

Ani důkladná a pečlivá údržba však neodvrátí okamžik, kdy je řetěz třeba vyměnit. Jak se to pozná? Vytahaný řetěz má nepravidelný průvěs a boční vůli v článcích, za jízdy může škubat, šustit a vrzat, na jeho článcích a válečcích se objevují viditelně zbroušené plošky, zpuchřelé kroužky propouštějí olej, v krajním případě mohou být i poškozené a popraskané válečky nebo dokonce destičky článků. S řetězem se navíc opotřebovávají i řetězová kolečka, která ke konci své životnosti mají mělké a řetězem nepravidelně vytvarované ozubení. Kolečka a řetěz mají na sebe navzájem zásadní vliv, proto se doporučuje vždy měnit najednou celou řetězovou sadu.

Ověřené přípravky pro péči o motocyklový řetěz z naší nabídky ↓

Ipone Pack Road chain care
Speciální sada na údržbu řetězu pro silniční motocykly

Cena: 1.090,- Kč

Do eshopu

Ipone Pack Off-Road chain care
Speciální sada na údržbu řetězu pro terénní motocykly

Cena: 1.090,- Kč

Do eshopu

Ipone Chain Clean 750 ml
Vysoce účinný přípravek na čištění řetězu

Cena: 450,- Kč

Do eshopu

Ipone Spray chain 250 ml
Extrémně přilnavé mazivo na ochranu řetězu

Cena: 250,- Kč

Do eshopu

Ipone Sand chain 750 ml
Vysoce přilnavé mazivo offroad motocykly a ATV

Cena: 450,- Kč

Do eshopu

Ipone Racing chain
Mazivo pro ochranu řetězu s vysokou penetrací

Cena: 310,- Kč

Do eshopu

Muc-Off Chain Cleaner 400 ml
Univerzální biologicky odbouratelný čistič na řetěz

Cena: 345,- Kč

Do eshopu

Muc-Off Endurance Chain Lube
Vysoce účinné mazivo na řetěz určené na dlouhé vzdálenosti

Cena: 395,- Kč

Do eshopu

Muc-Off Chain Lube Motorcycle
Mazivo vyvinuté speciálně pro lubrikaci moderních hnacích řetězů

Cena: 395,- Kč

Do eshopu

Accel MP-403 black
Kartáč na čištění řetězu

Cena: 200,- Kč

Do eshopu

Afam Easy Riv 5
Nýtovačka řetězu

Cena: 499,- Kč

Do eshopu

Nazran RACE MECHANIC
Pracovní rukavice nejen pro servis motocyklu

Cena: 350,- Kč

Do eshopu

 

Nezapomeňte také, že u nás právě probíhají velké POSEZÓNNÍ VÝPRODEJE! Navštiv náš eshop a vybírej z široké nabídky zlevněného zboží. Máš jedinečnou šanci ušetřit opravdu hodně peněz.

Pomáháme zvyšovat zážitek, komfort a bezpečnost při jízdě na motocyklu, od roku 2000

Zabýváme se vývojem, výrobou a prodejem motocyklového oblečení, příslušenství, náhradních dílů a doplňků pro všechny typy motocyklů. Během 24 letého působení jsme se stali významným exportérem našich značek a výhradním importním distributorem více než 40 světových značek pro Českou republiku a Slovensko a oficiálním dealerem dalších 30 značek. Máme velkoobchodní distribuci v dealerské síti prodejen a servisů, vlastníme síť vlastních maloobchodních prodejen. Nabízíme profesionální a zodpovědný přístup ke všem našim zákazníkům, věrnostní program pro stávající zákazníky a profesionální e-shop se skladovým zbožím. 

U nás najdete VŠE PRO MOTORKÁŘE!

TOP značky v naší nabídce

Caberg
Shoei
AGV
Nexx
HJC
Bell
Shark
XRC
Dainese
Alpinestars
Macna
Trilobite
FOX
Acerbis
Five
Nazran
Forcefield
Rusty Pistons
Hyperpro
Bike-Lift
Acebikes
Kriega
Pack´n go
Sparks
100%
Accel
Falco
Exustar
Kellermann
Lethal Threat
ZanHeadger
Winker Lamps
Luma
Print
Emgo
Ison
Alpine
Thor
NGK
Champion
Yuasa
Goldfren
Brübeck
Carhartt
Nabajk
Interphone
Motul
Muc-Off
Hiflo Filtro
Bike it